Awards

    2017 AWARDS

    Engineer of the Year - Daniel W. Brundage. PE - Agnoli, Barber, & Brundage, Inc.

    Young Engineer of the Year - Trisha Goff, EI, City of Bonita Springs

    Outstanding Service - Kevin Higginson, PE, City of Cape Coral

    Outstanding Technical Award - Tim Gavin, PE, Barraco & Associates, Inc.

    Gov. Engineer of the Year -Emily Underhill, PE, City of Fort Myers

    2016 Awards

    Engineer of the Year - Carl Barraco, Sr. PE - Barraco & Associates, Inc.

    Young Engineer of the Year - Sally Goldman, EI, Q. Grady Minor & Associates, PA

    Outstanding Service - Forrest H. Banks, PE, City of Fort Myers

    Outstanding Technical Award - Phil Savage, EI, Lee County School District

    Gov. Engineer of the Year -Saeed Kazemi, P.E., City of Fort Myers

    Fellow Membership - Norman Trebilcock, P.E., Trebilcock Consulting Solutions, PA

    2015 Awards

    Engineer of the Year - Hans Wilson, P.E,. Hans Wilson & Associates

    Young Engineer of the Year - Sommer Foster, P.E., Johnson - Prewitt  & Associates

    Outstanding Service - Gerald Kurtz, P.E., Collier County

    Outstanding Technical Award - Ralph Verrastro, P.E., Bridging Solutions, LLC

    Gov. Engineer of the Year -Reed Jarvi, P.E., Collier County

    Fellow Membership - Andrew Tilton, P.E., Johnson Engineering

    2014 Awards

    Engineer of the Year - Jeff Davidson, PE, Davidson Engineering

    Young Engineer of the Year - Wes Kayne, EI, Barraco & Associates, Inc.

    Outstanding Service - John Boldt, PE, Engineering Ministries International

    Outstanding Technical Award - Ed Kant, P.E.

    Gov. Engineer of the Year -Marlene Messam, P.E., Collier County

    2013 Awards

    Engineer of the Year - Kevin Winter, P.E., Johnson Engineering

    Young Engineer of the Year - Chad McKimm, P.E., Bluewater of South Florida, Inc.

    Outstanding Service - Joe Glowacki, P.E., AECOM, Inc.

    Outstanding Technical Award - Jim Carr, P.E. Agnoli, Barber and Brindage, Inc.

    Gov. Engineer of the Year - Juilio Ordonez, P.E., Collier County

    Fellowship Membership Nominee - George Archibald, P.E. City of Naples

    2012 Awards

    Engineer of the Year - Patrick Day, P.E., TKW

    Young Engineer of the Year - Theresa Cauthen, E.I., Hans Wilson and Associates

    Outstanding Service - Trudi Williams, P.E., TKW

    Gov. Engineer of the Year - Dan Waters, P.E., SFWMD

    2011 Awards

    Engineer of the Year - Jeffrey Roman, P.E., Ensite, Inc.

    Young Engineer of the Year - D. Brent Addison, P.E., GradyMinor

    Outstanding Service - Rebecca (King) Acx, P.E., Barron Collier Companies

    Outstanding Technical - David Willems, P.E., Water Resource Engineer

    Gov. Engineer of the Year - Dr. Abdul Ahmadi, P.E., FDEP South District Office